Hypotéka a její nástrahy a pasti – 2. část (1. 3. 2016)

V prvním díle miniseriálu o hypotečních úvěrech jsme si řekli, jaké kroky bych měl uskutečnit před samotným rozhodnutím vstoupit do hypotečního úvěru. Dnes si trochu řekneme více k účelu úvěru, tj. k čemu můžeme využít získané finanční prostředky z úvěru.

Základním aspektem pro poskytnutí hypotečního úvěru je, že finanční prostředky poskytnuté bankou musí být použity na financování bydlení. Pod tímto pojmem si můžeme představit několik variant, ty nejčastější jsou tyto:

  • koupě nemovitosti,
  • koupě pozemku,
  • výstavba nemovitosti,
  • rekonstrukce nemovitosti,
  • refinancování stávajícího úvěru na nemovitosti,
  • vypořádání majetkových vztahů,
  • úhrada za převod členských práv a povinností, tj. koupě družstveního bytu.

Na základě mého zvoleného investičního záměru bych si měl zvolit tu banku, která v dané oblasti nabízí nejzajímavější doplňkové službypředevším způsoby čerpání finančních prostředků. Záměrně zde nehovořím na prvním místě o úrokové sazbě, protože ta by v tomto případě měla být až druhotný faktor vyjednávání.

Když se podíváme například na účel financování koupě a následně výstavby rodinného domu, tak dnes můžete získat standardní podmínky financování a čerpání finančních prostředků, tj. částné čerpání dopředu a bez nutnosti dokládání faktur a nebo můžete získat na počátku úvěru při prvním čerpání o 500.000,- Kč více a tím budete schopni Vaši nemovitost stavět rychleji a ušetříte tak další nemalé finanční prostředky. Byla by to pro Vás užitečná doplňková služba či nikoliv?

Dalším důležitým faktorem je taktéž to, zda banka je vůbec ochotna zafinancovat mnou zvolený způsob financování, například výše uvedenou výstavbu nemovitosti. Ne každá banka je ochotna tento záměr zafinancovat a Vás to může stát ztracený čas a úsilí. Podobně je tomu i v případě koupě družstevního bytu, který Vám nebude ochotna zafinancovat taktéž každá banka a pokud ano, tak pouze za jejich daných konkrétních podmínek.

A jak je to v případě koupě a současně i rekonstrukce nemovitosti? Zde se nejčastěji můžete setkat s tím, že Vám bankéř nabídne hypoteční úvěr ve výši 100% LTV a nebo k tomu úvěr či jinou půjčku. Ale proč volit tento zbytečně složitý a předražený proces financování mého záměru, když by banka byla ochotna za určitých podmínek, mi tento záměr zafinancovat pouze z jednoho úvěru?

Nad tímto tématem bychom mohli dále strávit spoustu času a ukázat si bezpočet možných příkladů a scénařů. Pokud tedy i Vy si nejste jisti, že v této oblasti máte dostatečné informace a máte optimálně zvolen způsob Vašeho financování, využijte kontakty na těchto stránkách a neváhejte se na mě obrátit.

Zpět k výpisu článků.

Kontakty

Ing. Lukáš Chylík
Tel.: 737 814 110
Email: poradce@lukaschylik.cz

Novinky e-mailem

Přihlašte se k odběru newsletteru a získejte zdarma netradiční tipy, jak ušetřit Vaše peníze.