Hypotéka a její nástrahy a pasti – 1. část (24. 2. 2016)

V dnešním prvním díle miniseriálu o finančních produktech se budeme zabývat financováním nemovitostí, dnes konkrétně hypotečními úvěry. Problematiku koupě vlastního bydlení bude řešit v průběhu života „téměř“ každý z nás, tudíž předpokládám, že toto téma na úvod bude zajímavé pro všechny čtenáře.

„Hypotéka od 1,59 % p.a., ale jen do konce února?“

„Pro nové klienty garantujeme sazby od 1,99 % p.a.?“

Připomíná Vám to něco? Pokud ne, tak já Vám napovím. Toto jsou různé reklamní kampaně a slogany, se kterými se dnes můžeme setkat kdekoliv kolem nás, s nabídkou hypotečních úvěrů od jednotlivých bank. Určitě si všichni potvrdíme to, že tyto nabídky vypadají velice zajímavě, ale pojďme se podívat hlouběji co se pod nimi skrývá.

Dnešní nabídka hypotečních bank je velice rozmanitá, ale na druhou stranu většinou i velmi nepřehledná. Nejhorší variantou je, nechat se ovlivnit reklamní kampaní banky a bezhlavě běžet do banky a ihned začít vyřizovat nabídku konkrétního hypotečního úvěru. A proč tomu tak je? Než začnu uvažovat o hypotečním úvěru, měl bych si odpovědět na několik otázek, a to konkrétně:

  • Jaký je můj investiční záměr, tzn. jakou nemovitost chci pořizovat či rekonstruovat?
  • Mám k dispozici vlastní zdroje či nikoliv?
  • Jaký způsob čerpání finančních prostředků preferuji a co pro mě bude nejefektivnější?
  • Jaký je můj měsíční cash-flow a jakou maximální možnou výši splátky jsem schopen splácet?
  • Mám vytvořeny dodatečné rezervy pro případ výpadku příjmu či nikoliv?
  • Jak vzrostou budoucí náklady na bydlení v „novém“ bez avizované splátky hypotéky, jako jsou inkaso, energie a v neposlední řadě údržba nemovitosti?

Otázek bychom si mohli samozřejmě položit mnohem více, ale pro začátek jsou to ty nejpodstatnější, které bychom si měli položit, než začneme o něčem pdobném uvažovat. Na základě odpovědí se můžeme rozhodnout, zda do hypotéky jít či toto rozhodnutí odložit s určitým časovým plánem.

Pokud jsou mé odpovědi kladné a mám i jasný investiční záměr, mohu se pustit do procesu vyřizování úvěru. V práci si nahlásím měsíční volno a začnu postupně obcházet jednu banku vedle druhé a zjišťovat konkrétní podmínky každé z nich, které mi je banka ochotna nabídnout a následně si vyberu tu „nejvýhodnější“ nabídku z nich. „HURÁ HOTOVO.“ Trochu úsměvný scénář, nemyslíte? V praxi si ale asi toto každý z nás dovolit nemůže a nemá na to čas. Jak to tedy vyřešit?

Nejjednodušší variantou je svěřit tuto záležitost do rukou zkušeného finančního poradce, který Vám pomůže najít právě tu nejoptimálnější variantu pro Vás. Záměrně uvádím nejoptimálnější, jelikož ne vždy nejnižší úroková sazba pro mě může znamenat nejlepší variantu zvoleného úvěru. Na to, jaké faktory mohou ovlivnit celkovou efektivnost a výhodnost celého úvěru, jaké služby by se mi mohli krutě vymstít a na co si dá pozor ze strany bank, se podíváme v následujících dílech tohoto seriálu.

Pokud Vy v současné době řešíte nebo se chystáte řešit financování vlastního bydlení a potřebovali byste pomoci s nalezením optimální varianty financování, můžete se na mě obrátit. Kontakty naleznete na těchto stránkách.

Zpět k výpisu článků.

Kontakty

Ing. Lukáš Chylík
Tel.: 737 814 110
Email: poradce@lukaschylik.cz

Novinky e-mailem

Přihlašte se k odběru newsletteru a získejte zdarma netradiční tipy, jak ušetřit Vaše peníze.