Jak vytěžit z doplňkového penzijního spoření maximum a ještě na tom vydělat? (30. 11. 2018)

Dnes se podíváme pod kabát produktu doplňkového penzijního připojištění, respektive celkové podobě stávajícho důchodového systému a objasníme si legislativní novinky, které jsou platné již od 1.1.2016, ale na základě našich aktuálních zkušenosti velká osvěta mezi klienty bohužel neexistuje.

Současný systém důchodové zabezpečení je postaven na třech základních pilířích:

státní důchod                                       III. pilíř                                              II. pilíř

 

O první oblasti, kterou je státní důchod bychom mohli diskutovat dlouhé hodiny, ale to není dnešním cílem. Jednoduše si jen zrhneme, že v současné době (tedy alespoň prozatím) nám stát garantuje výplatu určité výše důchodu v důchodovém věku. Dle přesně stanovených podmínek státem, které se mimochodem neustále mění a člověk v této oblasti nemůže mít jakoukoliv jistotu, že to tak bude i nadále, mě stát garantuje od určitého věku výplatu přesně stanovené výše důchodu, která je odvislá od doby odpracovaných let, respektive dle výše odvodů, které jsem do daného systému přinesl.

II. pilíř, který se taktéž nazývá „důchodové spoření“ moc dlouhou historii v podmínkách ČR neměl. Tak jak byl zaveden k 1.1.2013, tak procesně k 31.12.2015 byl zrušen.  Jeho podoba byla jednoduchá. K vlastním vloženým 2 % z hrubé mzdy jsme obdrželi příspěvek od státu ve výši 3 %, který za nás odváděl náš zaměstnavatel. Aktuálně jsou příspěvku do tohoto pilíře zastaveny, k 1. červenci tohoho roku začne likvidace důchodových fondů, do konce září se musí klienti vyjádřit penzijní společnosti jakým způsobem si chtějí nechat vyplatit naspořené prostředky a ty následně budou od 15.října 2016 vypláceny účastníkům důchodového spoření dohodnutým způsobem.

III. pilíř, jinak označovaný jako „doplňkové penzijní spoření“ je stálým členem českého důchodového systému. I když i tento systém prošel v rámci důchodové reformy obměnou a transformací, tak ale určité základní principy tohoto produktu byly zachovány. Pravidelné měsíční úložky podpořené příspěvkem od státu, možnost příspěvku od zaměstnavatele atd. Na druhou stranu ale stát přitvrdil na stránce disponibility s naspořenými finančními prostředky a jejich výběrem.

Další detaily tohoto produktu a především legislativní novinky v této oblasti, které jsou platné od 1.1.2016 si popíšeme v příštím článku. Taktéž si vysvětlíme a ukážeme netradiční tipy, jak na daném produktu můžete v relativně krátké době vydělat i Vy.

Zpět k výpisu článků.

Kontakty

Ing. Lukáš Chylík
Tel.: 737 814 110
Email: poradce@lukaschylik.cz

Novinky e-mailem

Přihlašte se k odběru newsletteru a získejte zdarma netradiční tipy, jak ušetřit Vaše peníze.